Eventide Knife Drop Sub-Octave Fuzz With Synth Fx

Eventide

En skoningslös fuzzpedal med syntattack, suboktav och ADSR-filter – designad av Eventide och Jack White för maximal sonisk förödelse.

3 885 kr 24 månaders räntefri delbetalning: 205 kr/månad

  • Artikelnr: 0553190803
  • Kontakta oss för leveranstid

Eventide Knife Drop™ Fuzz Synth Pedal

Eventide Knife Drop är ingen vanlig fuzz – det är ett instrument av kaos, skapat tillsammans med Jack White och Third Man Hardware. Denna kompromisslösa pedal kombinerar kraftfull suboktav-fuzz, syntliknande texturer och analog signalförstörelse till ett verktyg för sonisk skräck. Med ADSR-inspirerad filterstyrning och en unik trevägs mix av gitarrsignal, synt och oktav, bjuder Knife Drop in till en värld där inget ljud är för extremt.

Exklusiva Jack White-presets med +6 dB extra gain ger en mörk grund att utgå ifrån, men du kan också spara dina egna skräddarsydda ljud och snabbt växla mellan dem via den upplysta LED-stegen. Använd det svepande lågpassfiltret före eller efter distorsionen för att upptäcka oväntade texturer. Med kontroll över attacktid, resonans och cutoff-frekvens formar du dina ljud precis som du vill – från subtilt till fullständigt vansinne.

För dig som vågar låta din signal sprängas till molekyler av brutal fuzz och modulär galenskap, är Knife Drop en trogen följeslagare – redo att vrida, skära och förvränga varje ton du skickar in.

Specifikationer:

  • Typ: Fuzz- och syntpedal med suboktav
  • Samarbete: Eventide & Jack White / Third Man Hardware
  • Distortion: Brutal analog-style fuzz med trevägs mix (input/synth/octave)
  • Octaver: Footswitch-styrd övre och nedre oktav
  • Filter: Resonant lågpassfilter med ställbar attack (0–1000 ms)
  • Filterplacering: Växla mellan pre/post distortion
  • Cutoff Frequency: Justerbart startläge för filtersvep
  • Filter Resonance: Finjustering av filterdjup
  • Output Level: -12 dB till +9 dB, 0 dB vid mittläge
  • Secondary LED Button: Åtkomst till dolda parametrar
  • LED Ladder: Visuellt stöd för presetnavigering
  • Hot Presets: Inkluderar Jack Whites egna ljud
  • Presetminne: Spara och återkalla egna ljud
  • Kompatibilitet: H90 Control via USB för editering och uppdatering
  • Bypasslägen: DSP+FX, Buffered, Relay, Kill Dry
  • Pedalingångar: Expression och Aux Switch-stöd
  • MIDI: Över TRS och USB
  • Chassi: Robust metallhölje i signalfärgad röd design
  • Strömförsörjning: Universal PSU medföljer
  • Tillverkare: Eventide Inc., USA