T-Rex Soulmate Acoustic

All-in-one preamp, effekt, loop och D.I. box för akustisk gitarr med en kombination av top notch effekter och nyttiga verktyg för akustiska gitarrister.

6 699 kr 24 månaders räntefri delbetalning: 323 kr/månad

  • Artikelnr: 0553007943
  • Kontakta oss för leveranstid

Har man bra och rätt effekter till hands när man spelar på sitt akustiska instrument, kan man verkligen framhäva sitt spel och framträdande. Effekterna bör dock inte påverka instrumentets akustiska egenskaper/ljud, utan fungera som en “förstärkning” av vad du redan har. Med ett bra mikrofonsystem, är det de flesta söker efter, endast små förändringar för att man helst vill höra instrumentet som det är, bara högre. Ännu viktigare är att man ska använda instrumentet i olika miljöer, även de miljöer som inte är så anpassade för ett akustiskt instrument.

Om fasfel, impedans och feedback (rundgång) är nåt du känner igen, vet du redan att konsten att förstärka akustiska instrument ofta innebär användning av olika elektroniska gadgets, som du aldrig använder i din elektroniska setup. T-Rex Soulmate Acoustic kombinerar top notch effekter med några mycket användbara verktyg till akustiskt spel. Soulmate Acoustic borde kallas “Toolbox Acoustic”, tack vare alla dess “små hjälpmedel” med multi-effekter till alla typer av akustiska stränginstrument med en mikrofon/pickupsystem installerat.

Highlights

  • Kompressor
  • Boost (post effekt)
  • Stereo linje / D.I. utgång
  • 5 min. stereo loop
  • Ultrasnabb kromatiskt stämapparat
  • Varmt delay med tap tempo
  • 3-bands paramatrisk equalizer
  • Automatiskt rundgångsskydd
  • Modulation: Klassiskt chorus /detune
  • Möjlighet för anslutning av expressionpedal (medföljer ej)
  • Hall reverb med shimmer effekt som kan kontrolleras via expressionpedal (medföljer ej)
  • FET-preamp med hög/låg impedansval och fasswitch
  • Dimensioner 400 x 62 x 148 mm
  • Vikt 2 kg