Wampler TCD Distortion

Effektpedal för overdrive och distortion baserad på en moddad MOSFET-drivkrets med amp-liknande respons. Pedalen har Gain- och Level-kontroller, en 3-bands EQ (bas, mellanregister, diskant) samt ett Mode-reglage som växlar mellan traditionell gain-struktur och kaskadkopplade MOSFET-gainsteg för en hårdare, rörliknande ton.

2 499 kr

  • Artikelnr: 0553198084
  • Kontakta oss för leveranstid

Overdrive- och distortionpedal med 3-bands EQ och MOSFET-gainsteg

Pedalen bygger på en moddad MOSFET-drivkrets känd för sin harmoniska komplexitet och förstärkarliknande respons. Gain-kontrollen täcker allt från lätt överstyrning till kraftig distortion, medan Level-kontrollen ställer utgångsnivån för att antingen driva förstärkaren hårdare eller ligga balanserat i mixen. Pedalen är känslig för spelteknik och reagerar på både gitarrens volymratt och anslag.

En 3-bands EQ med separata reglage för bas, mellanregister och diskant ger detaljerad tonformning, och ett Mode-reglage växlar mellan en traditionell gain-struktur och kaskadkopplade MOSFET-gainsteg för en hårdare, mer rörliknande karaktär. Två interna brytare ger ytterligare finjustering: en Fat-brytare för extra lågfrekvent värme och en Diode-brytare som lägger till en klippdiod för tätare, mer mättad distortion.

Highlights

  • Typ: Effektpedal, overdrive/distortion
  • Kretsbasis: Moddad MOSFET-drivkrets
  • Kontroller: Gain, Level
  • Klangreglage: 3-bands EQ (bas, mellanregister, diskant)
  • Läge (Mode): Traditionell gain-struktur eller kaskadkopplade MOSFET-gainsteg
  • Intern brytare 1: Fat, extra lågfrekvens
  • Intern brytare 2: Diode, tätare distortion
  • Strömförsörjning: 9–18V DC
  • Strömförbrukning: 20 mA vid 9V, 25 mA vid 18V
  • Tillverkning: USA
  • Dynamik: Hög touch-känslighet för volymratt och anslag
  • Användningsområde: Elgitarr, humbucker och single coil