Taylor Gold Label 514e – Klassisk ton i modern form
Taylor Gold Label 514e är en elegant kombination av traditionell ton och modern spelkänsla, framtagen i begränsad upplaga. Denna gitarr tar Taylors nya Super Auditorium-kroppsform till full potential med en träkombination som ger ett varmt, fokuserat och distinkt ljud: tropisk mahogny i botten och sidor, i kombination med en torrefierad Sitka-grantopp. Resultatet är ett ljudmässigt uttryck med tydlig artikulation, fylliga mellanregister och en träig karaktär som påminner om vintage-instrument – men med Taylors precision och komfort.
Bracingen i denna modell är en fanned variant av V-Class, vilket ger ökad sustain, volym och bättre basåtergivning, samtidigt som den bibehåller klarhet och separation i tonerna. Den patenterade Action Control Neck™-designen ger spelaren möjlighet att justera stränghöjden snabbt och enkelt – utan att kompromissa med känsla eller ton.
Estetiskt sett är Gold Label 514e en gitarr som sticker ut: naturnyanserad gloss-finish, krämfärgade inlägg och binding, eldstrimmigt plektrumskydd och nickelstämmskruvar. Greppbrädan är av West African Crelicam ebenholts med Crest-inlägg, och stallet är utrustat med honduranska rosewood-pinnar. För förstärkning sitter LR Baggs Element VTC-systemet installerat, vilket ger ett varmt och dynamiskt akustiskt ljud även i livesammanhang.
En gitarr för den kräsne spelaren som vill ha traditionell karaktär med nutida prestanda – och ett distinkt, limiterat utseende.
Specifikationer:
• Modell: Taylor Gold Label 514e
• Kroppsform: Super Auditorium
• Topp: Torrefierad Sitka Gran (massiv)
• Sidor & botten: Tropisk Mahogny (massiv)
• Hals: Neo-Tropical Mahogany
• Greppbräda: West African Crelicam Ebenholts
• Stall: Honduransk Rosewood
• Inlägg: Crest-design
• Rosett: Krämfärgad
• Binding: Krämfärgad
• Pickguard: Firestripe
• Finish topp & kropp: Gloss (naturlig)
• Bracing: Fanned V-Class med Tonal Rout
• Skallängd: 25.5” (648 mm)
• Greppbräda radie: 15” (381 mm)
• Band: 20
• Sadelbredd: 44,45 mm (1.75”)
• Sadel & stallben: Black Tusq & Micarta
• Elektronik: LR Baggs Element VTC
• Stämskruvar: Taylor Nickel